RECENZE KNIHY ROUTE 66 - 2451 MIL Z CHICAGA DO SANTA MONIKY
Přehled aktuálních akcí
12.3.
-
30.3.
VELKÁ MOTORISTICKÁ CESTA BRAZÍLIÍ - JARO 2021

Opět se vydáváme na velkou motoristickou cestu exoticku Brazílií z Rio de Janeira až k vodopádům Iguacu.

6.8.
-
7.8.
MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ROUTE 66 2021

Největší festival Route 66 v Evropě opět ve Zlíně!
ZLÍN  14|15 BAŤŮV INSTITUT
VSTUP ZDARMA!
Více informací na WWW.ROUTE66FESTIVAL.EU.

RECENZE KNIHY ROUTE 66 - 2451 MIL Z CHICAGA DO SANTA MONIKY15.07.2020

Vážení rouťáci, tento příspěvek, prosím, nepřehlédněte!
Oslovilo mě Nakladatelství Svojtka & Co., abych napsal recenzi na výpravnou obrazovou publikaci ROUTE 66 - 2451 MIL Z CHICAGA DO SANTA MONIKY. Rád jsem této žádosti vyhověl a zde je tedy můj elaborát:

Časy se rychle mění. Zatímco vůbec první česky psaná knížka o nejslavnější silnici světa, americké Route 66 (když přirozeně nepočítám Steinbeckův román Hrozny hněvu), se objevila na trhu teprve před jedenadvaceti lety, dnes bychom napočítali takových publikací možná desítky.
Ono také není divu. Legendární „Šestašedesátce“ přišli Češi i Slováci v posledních dvou dekádách hodně na chuť. A to především díky aktivitám tuzemských nadšenců, kteří pomohli stovkám (zejména) motorkářů uskutečnit jejich celoživotní sen o bezstarostné a svobodné jízdě Amerikou. Tak se Češi a Slováci během pár let stali známým pojmem na samotné Route 66, hned vedle silných motoristických komunit z Německa, Norska či Velké Británie.
A to všechno samozřejmě bylo důvodem vzniku množství tiskovin nejrůznějšího typu a rozsahu, pojednávajících o tomto celosvětovém fenoménu. Ať jsou to nejrůznější články a reportáže v novinách a časopisech, profesionálně vybavené knihy s fotografiemi a s více či méně obsažným a zajímavým textem, nebo populární „fotoknihy“, které pro sebe a svoje přátele nechávají zhotovit nadšení účastníci společných přejezdů Route 66.
A nejen to. V české produkci také vznikly tři celovečerní dokumenty, které dosáhly mimořádně příznivého ohlasu u televizních diváků u nás, na Slovensku i v jiných zemích, existuje mobilní navigace Route 66 či speciální z Česka vysílající internetové Radio 66, a tak dále a tak dále…

V této souvislosti je proto dobré položit si otázku: Může v celkově bohaté nabídce nějaká nová publikace na téma Route 66 vůbec ještě zaujmout? A moje odpověď zní: Ano. Jedna tady určitě je – kniha ROUTE 66: 2451 MIL Z CHICAGA DO SANTA MONIKY z nakladatelství Svojtka & Co.
Nakladatelství Svojtka & Co. je (kromě jiného) českou špičkou ve vydávání cestovatelské literatury, atlasů a průvodců Lonely Planet, což je už samo o sobě známkou určité úrovně a kvality. Jak tedy dopadlo moje osobní hodnocení jejich nového příspěvku k „rouťáckému“ tématu?

Hned na začátku musím říci, že publikace je naprosto úchvatná, co se týče fotografií a celkové výpravy. Jedná se totiž o exkluzivní výběr snímků z portfolií těch nejznámějších mezinárodních fotoagentur jako Getty Images, Corbis nebo Mauritius Images. Už tato skutečnost dává naprosto jasně na srozuměnou, že půjde především o publikaci obrazovou, nikoli faktografickou či naučnou. A pokud nakladatel investuje nemalé prostředky do takto kvalitního fotomateriálu, očekává se přirozeně i špičková kvalita tisku. A ani zde Svojtka & Co. nepochybil. Kvalita tisku dosahuje té nejvyšší kvality. Použitý papír, rozkládací stránky s panoramatickými záběry, mapové přílohy, grafická úprava – to všechno vytváří z této publikace velmi hodnotný artefakt.

A jak to vypadá uvnitř? Samotná Route 66 tvoří něco jako osu pro sestavení fotografické kolekce. Jako příklad uvedu třeba hned první stát na trase – llinois. Mnoho stránek (a především skvělých fotografií) se týká Chicaga, jakožto startovního bodu Route 66. Je skvělé, jak se tu dopodrobna popisují pamětihodnosti města a člověk má hned chuť strávit zde jeden den navíc a projít si třeba všechny místní mrakodrapy s mnohdy velmi pozoruhodnou historií. V Chicagu jsem byl možná čtyřicetkrát, jenže nikdy jsem to neudělal! Ale právě v této publikaci jsem získal inspiraci pro příště!
Totéž se týká dalších velkých měst na trase – Springfield, Oklahoma City, Amarillo, Albuquerque, Santa Fe, Los Angeles. My je samozřejmě všechna projíždíme a taky v nich většinou zůstáváme přes noc, avšak na bližší seznámení se s historií, kulturou, architekturou či přírodními specifiky, na to nám „rouťákům“ prostě nezbývá čas. Ale to je logické, „Šestašedesátka“ je dlouhá 4 tisíce kilometrů a délka dovolené našich jízd omezená…
Velký prostor autoři věnují i přírodním památkám, indiánské tematice či osidlování Divokého západu. Vše je fotograficky velmi vděčné a vy se můžete kochat prakticky do nekonečna. Čistě namátkou vybírám: Red Rock Canyon State Park, Pecos National Historical Park, El Morro National Monument, Pueblo Laguna, Homolovi State Park a tak dále a tak dále. A to nemluvím třeba o Grand Canyonu…
Vše je samozřejmě protkáno záběry ze samotné Route 66. Mnohdy jde, řekl bych, o notoricky známá místa, tisíckrát „vyblejsknutá“ a prezentovaná v naprosto každé publikaci. Ale jakožto poměrně zkušený amatérský fotograf mohu zodpovědně prohlásit: Fotka a fotka může být často zatraceně velký rozdíl. Zde jde opravdu o výběr toho nejlepšího, co je ve světě fotografie k dispozici. Třeba slavný Cadillac Ranch. S duhou v pozadí. Nebo v noci. Nádhera!
Nějaké nové či převratné informace o Route 66 zde nehledejte. To ani není posláním této knihy. Kromě toho, vše je možno v současné době pohodlně najít na internetu, takže proč dopodrobna psát o tom, co už bylo řečeno a napsáno tolikrát.

Závěrem mohu říci, že publikace ROUTE 66: 2451 MIL Z CHICAGA DO SANTA MONIKY v silné konkurenci na knižním i mediálním trhu rozhodně obstojí. Je výjimečná mimořádnou uměleckou kvalitou i úrovní celkového technického zpracování. Kniha potěší a nadchne nejen nás, pravověrné „rouťáky“, ale i milovníky Ameriky, romantiky a dobré fotografie. Je mi ctí, že tvoří důležitou součást mé tematické knihovničky.

Zdeněk Jurásek, Česká asociace Route 66

Knihu lze zakoupit na e-shopu Svojtka.cz, konkrétně zde:
https://www.svojtka.cz/shop/kniha/4671-route-66